Czym jest Metaverse?
Metaverse to koncepcja obejmująca współistnienie wielu wirtualnych światów 3D, w których funkcjonują ludzie. W metaverse ludzi reprezentują ich awatary, które spędzają czas podobnie jak my: pracują, bawią się, spotykają ze znajomymi i oczywiście dokonują zakupów.
Aby wejść do metaświata i tam funkcjonować, potrzebne są specjalne zestawy w technologii VR (rzeczywistości wirtualnej) lub AR (rzeczywistości rozszerzonej).
Obecnie istnieje kilka osobnych platform oferujących wirtualne światy nazywane metaversami. Nadal jednak nie jest to jedna, uniwersalna platforma, choć optymiści zakładają, że rozwój metaverse zmierza właśnie w tym kierunku dzięki technologii blockchain i nowej generacji internetu, web3.
Firmy zainteresowane Metaverse
Epic Games
Epic Games to firma, która stworzyła i doprowadziła do sukcesu grę Fortnite. Spółka posiada także wiele innych gier bazujących na wirtualnych doświadczeniach.
Microsoft
Głównym wejściem Microsoftu do świata metaverse jest platforma Teams, która zapewnia solidne podstawy do łączenia świata cyfrowego i fizycznego.
Apple
Apple może wywrzeć wpływ na rozwój metaverse dzięki zaangażowaniu w tworzenie urządzeń, które łączą wirtualną i rozszerzoną rzeczywistość. Wielu potencjalnych klientów już czeka na gogle Apple VR/AR.
Facebook i Meta
Facebook położył fundamenty pod metaverse już w 2019 roku, uruchamiając społeczny świat VR o nazwie Facebook Horizon Worlds. W kolejnych latach firma łączyła różne aplikacje i technologie, aby w 2021 r. oficjalnie zmienić nazwę na Meta Platforms, Inc. (Meta).
Mark Zuckerberg oficjalnie potwierdza, że przyszłość firmy widzi w rozwoju metaverse.
AR i VR w Metaverse
Technologię rozszerzonej rzeczywistości (AR) i wirtualnej rzeczywistości (VR) są kluczowe dla rozwoju metaświata, ponieważ umożliwiają dostęp do immersyjnych doświadczeń na platformach metaverse.
Technologia VR pozwala doświadczyć wrażeń zmysłowych podczas poruszania się po świecie metaverse – można np. usłyszeć znany dżingiel i odbierać bodźce podczas dotykania wirtualnego przedmiotu. Technologia AR natomiast czerpie elementy z wirtualnego świata metaverse i mapuje je na świat rzeczywisty.
– Firmy takie jak Snap i Niantic robią fascynujące rzeczy z technologią AR, a Meta ma bardzo interesujące koncepcje sprzętu VR – mówi Goldman. – Choć VR i AR same w sobie nie są częścią metaświata, to obie technologie prawdopodobnie odegrają znaczącą rolę w dostępie do niego.
Na pewno nowy typ doświadczeń w wirtualnym świecie będzie wymagał zmiany w podejściu do działań marketingowych i stworzenia nowych form marketingu cyfrowego, w nowych kierunkach rozwinie się obszar content marketingu. Również personal branding może zyskać zupełnie nowe oblicze.
Przykładowe video Metaverse
Źródło: Meta
Comments