top of page
  • Zdjęcie autoraHex

Czym jest decentralizacja?


Skupiając się na blockchainie, czyli tym, co nas interesuje, decentralizacja jest to brak centralnej władzy, która podejmuje wszystkie decyzje, ale nie tylko. Na to czy system jest zdecentralizowany składa się wiele elementów. Od typowego podejmowania decyzji, poprzez ilość członków systemu i konsensus aż do wymagań technologicznych i tzw. progu wejścia.

Kryptowaluty są więc siecią nie tylko zdecentralizowaną, ale i rozproszoną, czyli posiadającą węzły na całym świecie.

To, że nie ma jednostki, lub małej grupy podejmującej decyzje nie oznacza, że nikt tych decyzji nie ma prawa podejmować. Decentralizacja jest demokratyczna. To znaczy, że jeśli w systemie głosowań, który jest np. zaprogramowany w protokole, większość podejmie jakąś decyzję, zostanie ona zaimplementowana, nawet jeśli część się na nią nie zgadza.

Głosowania zaimplementowane w protokołach to w wielu wypadkach zaledwie część oficjalna. Cała dyskusja może odbyć się poza siecią, np. na forach i poprzez media. Następnie odbywa się głosowanie bezpośrednio na łańcuchu lub ludzie decydują jaką stronę obierają już podczas aktualizacji oprogramowania, które mogą doprowadzić do rozwidlenia łańcucha znanego jako hard fork. Oznacza to, że część węzłów wspiera łańcuch oryginalny, a część (lub większość) przechodzi na alternatywną jego wersję ze zmianami.


15 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page