CBDC (Central Bank Digital Currency) - inaczej cyfrowa waluta banku centralnego lub pieniądz cyfrowy banku centralnego, oznaczająca rezygnację z fizycznej formy pieniądza w obiegu i wprowadzenie jedynie pieniądza cyfrowego. Jest to postulat, który wysuwają ekonomiści na całym świecie.
CBDC to narzędzie polityki pieniężnej, jakim już dziś posługują się banki centralne na całym świecie. Wykorzystywany jest on do przeprowadzania transakcji między bankami komercyjnymi. Rachunki takich podmiotów, jakie prowadzą banki centralne, od lat używają wspomnianej cyfrowej waluty.
Walutę tą należy traktować jako nowoczesną, zupełnie inną formę pieniądza banku centralnego, różniącą się od gotówki i pieniądza dostępnego dla wybranych podmiotów na rachunkach prowadzonych w banku centralnym.
Na czym ma polegać idea CBDC?
Wprowadzenie CBDC do obiegu w praktyce miałoby zasadniczo polegać na tym, że początkowo waluta cyfrowa miałaby stać na równi z tradycyjnym pieniądzem w formie gotówki – banknotów i monet, ale z zaznaczeniem, że z czasem zostałyby one wyparte przez CBDC.
Takie działanie sprowadzałoby się do tego, że bank centralny miałby uprawnienia do emisji pieniądza w formie elektronicznej. CBDC może być wprowadzone dla płatności detalicznych oraz wysokokwotowych albo w ramach jednej jurysdykcji po to, by realizować transgraniczny przepływ środków.
Zakłada się, że CBDC udostępnione osobom fizycznym i przedsiębiorcom ma być traktowany jako powszechnie dostępny i akceptowalny w płatnościach detalicznych środek pieniężny. W pierwszej kolejności ma służyć za środek wymiany, a nie przechowywania wartości.
CBDC może być wprowadzony jako waluta cyfrowa, która będzie traktowana jako prawny środek płatniczy, powszechnie dostępny i pełniący funkcję uzupełnienia względem istniejących banknotów i monet. W innym modelu może on być pieniądzem cyfrowym prowadzącym do zwiększenia efektywności czasowo-kosztowej bezgotówkowych instrumentów płatniczych. W innym przypadku CBDC może być wykorzystywany jako potencjalne narzędzie służące do realizacji polityki przez bank centralny.
コメント